Katy-area schools earn 84 athletes on Academic All-State lists

By Cole McNanna | Sports Reporter
Posted 5/17/20

The Texas Army National Guard and the Texas High School Coaches Association released the 2019-20 Academic All-State Recipients for tennis, golf, track, softball and baseball on May 1 and 84 …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Katy-area schools earn 84 athletes on Academic All-State lists

Posted

The Texas Army National Guard and the Texas High School Coaches Association released the 2019-20 Academic All-State Recipients for tennis, golf, track, softball and baseball on May 1 and 84 student-athletes from the Katy area cracked the lists.

Katy High School was the leader with 35 of their student-athletes being honored, followed by Cinco Ranch (16) and Seven Lakes (15). Tompkins had seven student-athletes make lists, Taylor and Brookshire Royal each landed four and Morton Ranch rounded out the list with three.

“We understand that students’ performance in the classroom can sometimes be difficult to manage while participating in athletics, but their hard work has not gone unnoticed,” said an announcement on the THSCA website. “The THSCA Academic All-State Teams recognize high school athletes who excel in GPA, class rank and ACT/SAT score. The students are being recognized as a team member based on their scores in these categories.”

The website said head coaches of respective sports could nominate a senior athlete, trainer or manager that is in good standing with the team, of good moral character and has an overall GPA of 92 or above. The academic all-state teams were split up in four levels: elite, first team, second team and honorable mention.

Katy High School had five student-athletes make the elite team, four made the first team, 10 made the second team and 17 more earned honorable mention.

Katy

Boys golf
Cameron Young, 2nd Team

Boys tennis
Jackson Roberson, ELITE; Kyle McCary, 1st Team; Trung Vo, 1st Team; Thien Bui, Honorable Mention

Girls tennis
Sara Guilfu Honorable Mention; Serra Kaya, Honorable Mention; Bali Nguyen, Honorable Mention; Mackenzie Owens, Honorable Mention

Baseball
Alec Atkinson, ELITE

Softball
Allyse Castillo Honorable Mention; Dominique Crespo, Honorable Mention; Marley Gilmore, Honorable Mention

Boys track
Kyle Trembulak, 2nd Team; Connor Wood, 2nd Team; Hayden Barrios, Honorable Mention; Jacob Foster, Honorable Mention; Garrett Fuchs, Honorable Mention; Matthew Heichal, Honorable Mention; Lorenzo Orozco, Honorable Mention; Michael Yerrow, Honorable Mention

Girls track
Olivia Einarsson, ELITE; Hannah Porter, ELITE; Joy Jegede, 1st Team; Hannah Blake, 1st Team; Carolina Ortiz, 2nd Team; Lindsey Simms, 2nd Team; Maria Stenkamp, 2nd Team; Linda Smith, Honorable Mention; Audrey Witham, Honorable Mention

Boys soccer
Abou Nguer, 2nd Team

Girls soccer
Hannah Matthews, ELITE; Calyn Donaldson, 2nd Team; Brianna Flauteros, 2nd Team; Mariah Sutton, 2nd Team

Cinco Ranch

Boys tennis
Siddhant Pandit, ELITE; Mitchell Dombrowski, 1st Team; Alan Nguyen, 1st Team; Adam Sulemanji, 2nd Team; Cameron Anderson, Honorable Mention

Girls tennis
Ananya Sagar, ELITE; Madelinh Vo, 1st Team; Seleene Rouhana, 2nd Team

Boys Track
Benjamin Conacher, 2nd Team; Alex Norman, 2nd Team; Samuel Flusche, Honorable Mention; Diego Weatherly, Honorable Mention

Girls track
Michelle Graham, Honorable Mention

Baseball
Reid Easterly, 1st Team; Brady Matthews, 2nd Team; Luke Albert, 2nd team

Seven Lakes

Girls track
Amna Abbasi, 1st Team; Molly Humes, 1st Team; Shannon Smith, 2nd Team; Ana Velazquez, 2nd Team; Rose Campbell-Watt, Honorable Mention; Kimmie Drake, Honorable Mention;

Baseball
Aidan Bersche 1st Team; Samuel Benjamin, 2nd Team; Jordan Craft, 2nd Team; James Nieberding, 2nd Team; Ashe Ofield, 2nd Team; Peyton Peterson, 2nd Team; Mason Tiedt, 2nd Team; Carson Waite, Honorable Mention; Matthew Perkins, Honorable Mention

Tompkins

Softball
Katalina Ibarra, Honorable Mention

Baseball
Joel Tan-Aristy, 1st Team; John Michael Nagle, 2nd Team; Mitchell Bowman, Honorable Mention; Jalen Jones, Honorable Mention; Pryce Powell, Honorable Mention; Monray Van der Walt, Honorable Mention

James E. Taylor

Boys golf
Simon Xu, 1st Team

Girls track
Martina Caridad, 2nd Team; Ju Eun Kim, 2nd Team

Baseball
John Bissaillon, Honorable Mention

Morton Ranch

Baseball
Garren McLaughlin, 2nd Team; Christian McCoy, Honorable Mention; Collin Snellings, Honorable Mention

Brookshire Royal

Softball
Alexis Chaar, Honorable Mention; Emma Garcia, Honorable Mention; Alexandra Lopez, Honorable Mention; Hannah Simons, Honorable Mention

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment