Tompkins Kuckler, Srinketh named MVP’s of 19-6A all district tennis team

By Tyler Tyre, Sports Editor
Posted 12/30/21

Tompkins’ Charlie Kuchler and Ananya Srinketh were named the District 19-6A MVP’s after helping lead the Falcons to a repeat as District champs and reaching the regional quarterfinals for the second straight season.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Tompkins Kuckler, Srinketh named MVP’s of 19-6A all district tennis team

Posted

Tompkins’ Charlie Kuchler and Ananya Srinketh were named the District 19-6A MVP’s after helping lead the Falcons to a repeat as District champs and reaching the regional quarterfinals for the second straight season.

Both Tompkins and Seven Lakes made it to the third round of the playoffs and it showed in the awards, as Tompkins got both MVP’s and the first lines consisted of Tompkins and Seven Lakes players.

Taylor and Cinco Ranch were both well represented in the awards after making the playoffs as three and four seeds and Cinco’s Colin Harvery was named coach of the year in the district.

Kuchler and Patrick Chen from Tompkins were the first line in boys doubles while Kuchler was also the first line in boys singles.

Anna Bouleau and Liska Knight from Seven Lakes were the first line in girls doubles while Srinketh took home the first line in girls singles.  Seven Lakes Sofia Portillo and Aidan Nguyen were named to the first line in mixed singles.

Following is the full District 19-6A tennis team.

2021 19-6A ALL-DISTRICT TEAM TENNIS AWARDS

 

Boys District MVP – Charlie Kuchler (Tompkins)

 

Girls District MVP – Ananya Sriniketh (Tompkins)

 

Coach of the Year – Colin Harvey (Cinco Ranch)

 

Boys Doubles

 

Line 1: 1st Team – Charlie Kuchler/Patrick Chen (Tompkins)

2nd Team – Brian Ho/Tanav Kalra (SL)

HM – Jonathan Lin/Jason Lee (Taylor) & Jiawei Zhang/Aaryan Sagar (CR)

 

Line 2: 1st Team – Mihir Amte/Arjun Kumar (Tompkins)

2nd Team – Tyler Zou/Karan Sura (SL)

HM – Carter Celaya/Sebastian Benchulch (Taylor)

 

Line3: 1st Team – Rodolfo Vela/Ryan Shavandi (SL)

2nd Team – Abhijay Setlur/Gavin Gibson (Tompkins)

HM – Gabriel Gil/Eric Huang (Taylor)

 

Boys Singles

 

Line 1: 1st Team – Charlie Kuchler (Tompkins)

2nd Team – Brian Ho (SL) & Wilson Salazar (MC)

HM –

 

Line 2: 1st Team – Mihir Amte (Tompkins)

2nd Team – Carter Celaya (Taylor)

HM – Tyler Zou (SL)

 

Line 3: 1st Team – Patrick Chen (Tompkins)

2nd Team – Karan Sura (SL)

HM – Sebastian Benchulch (Taylor)

 

Line 4: 1st Team – Arjun Kumar (Tompkins)

2nd Team – Tanav Kalra (SL)

HM – Jason Lee (Taylor) & Hudson Rhodes (K)

 

Line 5: 1st Team – Abhijay Setlur (Tompkins)

2nd Team – Aiden Nguyen (SL)

HM – Gabriel Gil (Taylor)

 

Line 6: 1st Team – Gavin Gibson (Tompkins)

2nd Team – Lourenco Martins (SL)

HM – Kenneth Yuan (Taylor)

 

Girls Doubles

 

Line 1: 1st Team – Anna Bouleau/Liska Knight (SL)

2nd Team – Ananya Sriniketh/Nathalia Ciliberto (Tompkins)

HM – Ally Lin/Jennifer Wang (Taylor) & Kayla Wan/Anshu Lakshman (CR)

 

Line 2: 1st Team – Soleil Namunyola/Annie Wang (SL)

2nd Team – Natalia Kha/Gabriella Salyards (Tompkins)

HM – Andrea Borges/Oorjita Vijayakumar (Taylor)

 

Line 3: 1st Team – Alisha Madhuvarshi/Nicole Tapia (SL)

2nd Team – Abigail Diermeier/Ashley Wang (Taylor)

HM – Anabelen Pons/Luisa Alamo (CR)

 

Girls Singles

 

Line 1: 1st Team – Ananya Sriniketh (Tompkins)

2nd Team – Ally Lin (Taylor)

HM – Anna Bouleau (SL)

 

Line 2: 1st Team – Liska Knight (SL)

2nd Team – Jennifer Wang (Taylor)

HM – Anshu Lakshman (CR)

 

Line 3: 1st Team – Soleil Namunyola (SL)

2nd Team – Oorjita Vijayakumar (Taylor)

HM – Nathalia Ciliberto (Tompkins)

 

Line 4: 1st Team – Nicole Tapia (SL)

2nd Team – Natalia Kha (Tompkins)

HM – Andrea Borges (Taylor)

 

Line 5: 1st Team – Estee Nwana (SL)

2nd Team – Kristina Vasylchuk (Tompkins)

3rd Team – Ashley Wang (Taylor)

 

Line 6: 1st Team – Annie Wang (SL)

2nd Team – Valery Medina Alvarado (MR)

HM – Luisa Alamo (CR)

 

Mixed Doubles

1st Team – Sofia Portillo/Aidan Nguyen (SL)

2nd Team – Steven Free/Isabelle Weng (MR)

HM – Dean Chaudhry/Janny Elizalde (CR)

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here