High School Track & Field

Katy ISD athletes, teams star at state track & field meet

By Dennis Silva II, Sports Editor
Posted 5/8/21

Katy ISD athletes brought home plenty of medals at the state track and field meets this weekend at Mike A. Myers Stadium at the University of Texas in Austin.

Listed are the Katy ISD athletes who …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in
High School Track & Field

Katy ISD athletes, teams star at state track & field meet

Posted

Katy ISD athletes brought home plenty of medals at the state track and field meets this weekend at Mike A. Myers Stadium at the University of Texas in Austin.

Listed are the Katy ISD athletes who qualified for the UIL Class 5A and Class 6A state track and field meets and how they fared. Athletes are listed with their respective events, where they placed and what mark they had.

Athletes who medaled are in bold type.

Seven Lakes and Cinco Ranch finished third and fourth, respectively, in the Class 6A girls team standings. Tompkins finished seventh in the Class 6A boys team standings.

CLASS 6A

Girls 4x100 Relay: 1. Seven Lakes, 44.89 (Sydney Kim, sr.; Ibiso David-West, sr; Alyssa Tate, so.; Haley Tate, jr.)

Girls 4x400M Relay: 1. Seven Lakes, 3:44.23 (Avary Catchings, jr.; Alyssa Tate, so.; Ibiso David-West, sr.; Haley Tate, jr.)

Girls Discus: 1. Amelia Flynt, Cinco Ranch sr., 173-7.

Girls Shot Put: 1. Amelia Flynt, Cinco Ranch sr., 46-5.00.

Boys Shot Put: 1. Bryce Foster, Taylor sr., 71-1.00.; 3. Matthew Rueff, Seven Lakes jr., 61-2.00.

Boys 4x100 Relay: 2. Tompkins, 40.490 (Blake Harris, jr.; Mark Ngei, sr.; Marquis Shoulders, sr.; Joshua McMillan II, jr.).

Girls 3200M Run: 2. Sophie Atkinson, Cinco Ranch sr., 10:09.02; 3. Heidi Nielson, Cinco Ranch sr., 10:23.14.

Girls 400M Dash: 2. Haley Tate, Seven Lakes jr., 52.97.

Girls 1600M Run: 2. Sophie Atkinson, Cinco Ranch sr., 4:42.84; 3. Heidi Nielson, Cinco Ranch sr., 4:51.23.

Boys Long Jump: 3. Jayden Keys, Tompkins fr., 23-11.25.

Boys Discus: 3. Bryce Foster, Taylor sr., 191-1.

Boys Pole Vault: 4. William Saxman, Cinco Ranch sr., 15-6.00

Boys 800M Run: 5. Ruben Rojas-Betanzos, Seven Lakes jr., 1:54.29.

Girls 100M Dash: 6. Jada Campos, Katy jr., 11.52.

Girls 200M Dash: 6. Jada Campos, Katy jr., 23.80.

Girls Long Jump: 6. Paige Boucher, Seven Lakes sr., 18-6.00.

Boys 3200M Run: 7. Ruben Rojas Betanzos, Seven Lakes jr., 9:18.86.

CLASS 5A

Girls Triple Jump: 1. Tumi Onaleye, Paetow sr., 40-1.25.

Boys Shot Put: 2. Sultan Bakare, Paetow jr., 58-6.00.

Girls 800M Run: 6. Tiyan Ogbeide, Jordan so., 2:13.02.

Girls 300M Hurdles: 9. Tumi Onaleye, Paetow sr., 57.51.

Boys Discus: 8. Charles Chukwu, Paetow jr., 153-11.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here