High School Basketball

Tompkins girls, Taylor boys highlight all-district picks

By Dennis Silva II, Sports Editor
Posted 3/11/21

On the strength of an undefeated district championship, Tompkins, which made it two titles in a row this season, dominated the 19-6A all-district girls basketball selections released earlier this month, while Taylor, winning its first district title since 1995, impacted the 19-6A all-district boys selections.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in
High School Basketball

Tompkins girls, Taylor boys highlight all-district picks

Posted

On the strength of an undefeated district championship, Tompkins, which made it two titles in a row this season, dominated the 19-6A all-district girls basketball selections released earlier this month, while Taylor, winning its first district title since 1995, impacted the 19-6A all-district boys selections.

On the girls side, Tompkins senior guard Crystal Smith was named Most Valuable Player, sophomore teammate Loghan Johnson was named Defensive MVP, and head coach Tamatha Ray was named Coach of the Year.

Cinco Ranch senior guard Abby Bala earned Offensive MVP and Seven Lakes freshman post Justice Carlton won Newcomer of the Year to round out superlatives on the girls team.

Tompkins ran away with the district title, followed by Seven Lakes in second place, Cinco Ranch in third and Katy in fourth.

For the boys, Taylor senior guard Jake Arnold was named Most Valuable Player, senior teammate Luke St. Julien was named Defensive MVP, and head coach Matthew Brayton was named Coach of the Year.

Mayde Creek senior guard Jermon Washington earned Offensive MVP honors and Seven Lakes freshman guard A.J. Bates earned Newcomer of the Year.

Taylor topped Seven Lakes to win the district title on the final day of the district season. Tompkins finished second, followed by Seven Lakes in third and Mayde Creek in fourth.

The 19-6A all-district girls team:

>> First Team: Crystal Smith, Tompkins, sr.; Loghan Johnson, Tompkins, so.; MacKenzie Durnford, Tompkins, sr.; Macy Spencer, Tompkins, so; Addison Poth, Seven Lakes, sr.; Cailyn Tucker, Seven Lakes, jr.; Justice Carlton, Seven Lakes, fr.; Asya May, Katy, sr.; Sasha Fernandez, Katy, sr.; Sheridan Shaw, Taylor, jr.; Abby Bala, Cinco Ranch, sr.

>> Second Team: Ashley Ngene, Tompkins, sr.; Fiyin Adeleye, Tompkins, so.; Heaven Davis, Morton Ranch, so.; Anjelica Davis, Morton Ranch, so.; Dominique Lombard, Taylor, sr.; Henley Beisert, Taylor, sr.; Lily Baumgardner, Seven Lakes, sr.; Sania Thomas, Mayde Creek, jr.; Aubrey Ridenhour, Katy, sr.

The 19-6A all-district boys team:

>> First Team: Jake Arnold, Taylor, sr.; A.J. Bates, Seven Lakes, fr.; Braedon Edison, Cinco Ranch, sr.; Dayvaughn Froe, Katy, jr.; BB Knight, Tompkins, jr.; Joel Oluokun, Tompkins, jr.; Anthony Pelzer, Taylor, sr.; Luke St. Julien, Taylor, sr.; Josh Vanegas, Mayde Creek, sr.; Jermon Washington, Mayde Creek, sr.

>> Second Team: Luke Coughran, Tompkins, fr.; Noah Dickey, Morton Ranch, sr.; Rhett Evans, Cinco Ranch, sr.; Ryon Johnson, Katy, sr.; Nick Lancit, Tompkins, jr.; Elijah Melchiorre, Taylor, so.; Aswin Nair, Seven Lakes, sr.; Aydan Perdue, Katy, so.; Angel Sonnier, Mayde Creek, so.; Ethan Van Horn, Seven Lakes, jr.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here