High School Track & Field

Paetow, Jordan girls stand out at 19-5A track & field meet

By Dennis Silva II, Sports Editor
Posted 4/2/21

Paetow’s boys and girls, and Jordan's girls starred at the District 19-5A track and field meet May 31-April 1 in Brenham.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in
High School Track & Field

Paetow, Jordan girls stand out at 19-5A track & field meet

Posted

Paetow’s boys and girls, and Jordan's girls starred at the District 19-5A track and field meet May 31-April 1 in Brenham.

The Panther girls took second overall with 113 points as a team. The Panther boys finished fourth with 68 points.

College Station swept the team titles.

For Paetow’s girls, Tumi Onaleye led the way. The senior won the 100 hurdles and 300 hurdles and was a member of the Panthers’ first place 4x400 relay team. Onaleye’s time of 14.877 in the 100 hurdles is a school record.

Onaleye, a University of Pennsylvania signee, also finished second in the triple jump.

Paetow senior Missy Adeboyejo also had impressive performances, finishing second in the 300 hurdles and third in the 100 hurdles. Paetow’s 4x400 relay team of Jordan Ward, Onaleye, Kameron Butler and Adeboyejo took gold with a time of 4:13.605.

Jordan’s girls also had a strong showing at the district meet, finishing third as a team. The Warriors were led by freshman Tiyan Ogbeide, who won gold in the 400 meter dash and 800 meter dash. Ogbeide is the program’s first district champion in track and field.

All seven Jordan girls track and field athletes qualified for the area meet in two weeks.

On the boys side, Paetow finished fourth as a team and Jordan finished eighth.

Juniors Sultan Bakare and Charles Chukwu earned gold medals in the shot put and discus, respectively. Chukwu also had a silver in the shot put.

Other local notes:

>> Jordan freshman Addison Sutton ran a personal record of 5:16 to finish third in the 1600-meter run. Sutton also ran a personal record of 11:39 in the 3200-meter run, finishing third in that event as well.

>> Paetow’s Jordan Ward broke her own school record in the 400-meter dash with a time of 58.441 seconds to place second.

>> Paetow’s 4x200 relay team of Sadae Sneed, Arianna Haygood, Ariel Haygood and Jasmyn Martin ran a time of 1:46.689 to break the school record in a third-place finish.

>> Paetow’s 4x100 relay team of Chidera Okeoma, Arianna Haygood, Ariel Haygood and Jasmyn Martin) ran a school-record time of 49.826 to finish second.

The top four finishers in each event advanced to the area meet on April 15. Complete results follow. Local finishers are in bold text.

BOYS

Team

  1. College Station, 156
  2. Brenham, 152
  3. Magnolia West, 70
  4. Paetow, 68
  5. A&M Consolidated, 60
  6. Magnolia, 52
  7. Waller, 35
  8. Jordan, 16
  9. Bryan Rudder, 8

100M Dash: 1. Keanu Jones, Brenham, 10.494; 2. Bobby Drake, College Station, 10.714; 3. Denim Day, College Station, 10.854; 4. Damon Bankston, Paetow, 11.031.

200M Dash: 1. Keanu Jones, College Station, 21.775; 2. Bobby Drake, College Station, 22.082; 3. Savion Ragston, Brenham, 22.184; 4. Nathan Salz, Jordan, 22.337.

400M Dash: 1. Eric Hemphill, Brenham, 48.988; 2. Cameron Johnson, College Station, 50.412; 3. LaTre Bonner, Brenham, 50.920; 4. William Williams, Magnolia West, 51.296.

800M Run: Andrew Riechman, College Station, 2:01.756; 2. Mitchell Traweek, Magnolia West, 2:02.796; 3. Diego Cardenas, A&M Consolidated, 2:03.410; 4. Dylan Wyrick, Magnolia, 2:03.790.

1600M Run: 1. Yovany Portillo, Magnolia West, 4:31.256; 2. Owen Maxwell, Magnolia West, 4:32.269; 3. Nick Hilty, A&M Consolidated, 4:34.600; 4. Mitchell Traweek, Magnolia West, 4:37.279.

3200M Run: 1. Owen Maxwell, Magnolia West, 9:59.603; 2. Yovany Portillo, Magnolia West, 10:07.122; 3. Ricardo Lopez, College Station, 10:14.978; 4. Chance Miller, College Station, 10:18.334.

110M Hurdles: 1. Xavier Harris, Brenham, 15.288; 2. Anthony Mangram, Waller, 15.530; 3. Darius Curry, Brenham, 15.862; 4. Christian Paz, Paetow, 16.298.

300M Hurdles: 1. Xavier Harris, Brenham, 40.559; 2. Chase Birch, College Station, 42.383; 3. Darius Curry, Brenham, 42.713; 4. Beau Kortan, College Station, 43.039.

4x100M Relay: 1. Brenham (Javon Dixon, Keanu Jones, Amir Johnson, Eric Hemphill), 41.561; 2. College Station (Denim Day, Lucas Sampson, Terry Green, Bobby Drake), 42.363; 3. Paetow (Jacob Brown, Toheeb Oladipupo, Christopher Simpson, Damon Bankston), 43.107; 4. A&M Consolidated (Dakota Johnson, Jonathan Paul, Jaylon Walter, Brock Slaydon), 43.351.

4x200M Relay: 1. Brenham (Amir Johnson, Cam Richardson, Savion Ragston, Javon Dixon), 1:28.697; 2. A&M Consolidated (Justin Gooden, Jonathan Paul, Jaylon Walter, Dakota Johnson), 1:30.493; 3. Magnolia (Logan Kirtley, Ross Choate, Ethan King, Chace Allen), 1:30.839; 4. Jordan (Nathan Salz, Deacon Stanfield, Logan Janik, Ethan Beach), 1:37.671.

4x400M Relay: 1. Brenham (Amir Johnson, Eric Hemphill, LaTre Bonner, Savion Ragston), 3:20.729; 2. College Station (Lucas Simpson, Chase Birch, Cameron Johnson, Caden Brown), 3:30.794; 3. Magnolia (Chace Allen, Dylan Wyrick, Gavin Mowery, Michael Salas), 3:32.548; 4. A&M Consolidated (Adam Jackson, Justin Gooden, Jonathan Paul, Diego Cardenas), 3:33.244.

Long Jump: 1. Malik Edwards, Waller, 22’-4 ½”; 2. Zeke Bryan, College Station, 22’-2 ½”; 3. William Williams, Magnolia West, 21’-5 ½”; 4. Dalton Carnes, College Station, 21’-2 ½”.

Shot Put: 1. Sultan Bakare, Paetow, 52’-7 ½”; 2. Charles Chukwu, Paetow, 48’-10 ¼”; 3. Christian Watters, A&M Consolidated, 46’-7 ½”; 4. Luke Miles, College Station, 44’-2 ½”.

Discus: 1. Charles Chukwu, Paetow, 139’-9”; 2. Justin Garza, Brenham, 129’-7”; 3. Curtis Kiran, Magnolia, 128’-8”; 4. Keaton Altman, Brenham, 120’-4”.

Triple Jump: 1. Trace Meadows, A&M Consolidated, 42’-11 ¼”; 2. Zeke Bryan, College Station, 42’-10 ¼”; 3. Justin Stevenson, Paetow, 41’-9”; 4. Sharif Munzir, College Station, 41’-6 ½”.

High Jump: 1. Zeke Bryan, College Station, 6’-0”; 2. Eddy Toussom, Waller, 6’0”; 3. Desnick Williams, Bryan Rudder, 6’0”; 4. Kelly Heston, Magnolia, 6’-0”.

Pole Vault: 1. Jacob Page, Magnolia West, 13’-0”; 2. Adam Welguisz, College Station, 12’-6”; 3. Nicholas Morris, Waller, 12’-0”; 4. Michael Salas, Magnolia, 10’-6”.

GIRLS

Team

  1. College Station, 210.666
  2. Paetow, 113
  3. Jordan, 73
  4. Magnolia, 54
  5. Magnolia West, 45
  6. Waller, 41
  7. A&M Consolidated, 39
  8. Brenham, 24.333
  9. Bryan Rudder, 17

100M Dash: 1. Elnita Green, College Station, 11.920; 2. Aliyah Collins, College Station, 12.467; 3. Tanasha Thompson, College Station, 12.653; 4. Chasity Rayford, Bryan Rudder, 12.720.

200M Dash: 1. Elnita Green, College Station, 24.637; 2. Aloni Ransom, Jordan, 25.608; 3. Tanasha Thompson, College Station, 26.020; 4. Chasity Rayford, Bryan Rudder, 26.066.

400M Dash: 1. Tiyan Ogbeide, Jordan, 56.973; 2. Jordan Ward, Paetow, 58.441; 3. Emma Rowan, Magnolia, 1:00.629; 4. Claire Spiller, College Station, 1:01.978.

800M Run: 1. Tiyan Ogbeide, Jordan, 2:19.197; 2. Maddie Jones, College Station, 2:21.685; 3. Emma Rowan, Magnolia, 2:22.669; 4. Avie Gillen, Magnolia West, 2:22.958.

1600M Run: 1. Maddie Jones, College Station, 5:10.730; 2. Emma Ellis, Magnolia, 5:12.22; 3. Addison Sutton, Jordan, 5:16.919; 4. Valerie Haros, Magnolia West, 5:17.710.

3200M Run: 1. Emma Ellis, Magnolia, 11:04.113; 2. Valerie Haros, Magnolia West, 11:37.435; 3. Maddie Jones, College Station, 11:38.820; 4. Addison Sutton, Jordan, 11:39.387.

100M Hurdles: 1. Tumi Onaleye, Paetow, 14.877; 2. Jayden Davenport, College Station, 15.237; 3. Missy Adeboyejo, Paetow, 15.673; 4. Camryn Kimes, College Station, 16.303.

300M Hurdles: 1. Tumi Onaleye, Paetow, 46.536; 2. Missy Adeboyejo, Paetow, 46.966; 3. Manning Gordon, Magnolia West, 47.297; 4. Ella Goodwin, A&M Consolidated, 48.011.

4x100M Relay: 1. College Station (Tanasha Thompson, Tamia Gooden, Elnita Green, Aliyah Collins), 48.157; 2. Paetow (Chidera Okeoma, Arianna Haygood, Ariel Haygood, Jasmyn Martin), 49.826; 3. Brenham (Chelsey Ward, Katelyn McClain, Camryn McClain, Glenda Hill), 50.069; 4. Bryan Rudder (Shakira Johnson, Olivia Bazy, Chasity Rayford, Charity Rayford), 50.134.

4x200M Relay: 1. College Station (Tamia Gooden, La’Ryaha Lewis, Aliyah Collins, Ashonti, Idlebird), 1:44.443; 2. Jordan (Alejandra Garcia, Aloni Ransom, Peri Olmo, Desirae Zuokumor), 1:46.535; 3. Paetow (Sadae Sneed, Arianna Haygood, Ariel Haygood, Jasmyn Martin), 1:46.589. 4. Waller (Essence Williams, Tayia Cook, Yashaunti Wilson, Jerilyn Ibarra Lopez), 1:47.539.

4x400M Relay: 1. Paetow (Jordan Ward, Tumi Onaleye, Kameron Butler, Missy Adeboyejo), 4:13.605; 2. College Station (Claire Spiller, Ashonti Idlebird, Elie Dang, Tamia Gooden), 4:13.862; 3. Jordan (Taryn Hozdic, Tiyan Ogbeide, Desirae Zuokumor, Alejandra Garcia), 4:13.985; 4. Magnolia West (Avie Gillen, Taylor Scott, Manning Gordon, Margaret Gillen), 4:15.626.

Long Jump: 1. Tayia Cook, Waller, 17’-10”; 2. Yashaunti Wilson, Waller, 17’-7 ¼”; 3. Tumi Onaleye, Paetow, 17’-7”; 4. Ashonti Idlebird, College Station, 17’-4”.

Shot Put: 1. Ana De La Garza, College Station, 36’-11 ½”; 2. Anna Esquivel, Magnolia, 32’-5”; 3. Brook Roberson, A&M Consolidated, 32’-4”; 4. Tatum Hartsell, College Station, 31’-10”.

Discus: 1. Ana De La Garza, College Station, 115’-2”; 2. Shawna Cowell, Magnolia West, 104’-9”; 3. Kendra Humphries, A&M Consolidated, 103’-10”; 4. Kallie Williams, A&M Consolidated, 81’-3”.

Triple Jump: 1. Claire Spiller, College Station, 37’-11 ½”; 2. Tumi Onaleye, Paetow, 37’-8”; 3. Ashonti Idlebird, College Station, 37’-2 ¼”; 4. Nony Out Ugwa, Paetow, 36’-10”.

High Jump: 1. Kelsey Slater, College Station, 5’-4”; 2. Laney Lemen, Magnolia, 5’-3”; 3. Destanee Cooper, Brenham, 5’-2”; 4. Abby Clayton, Brenham, 4’-10”.

Pole Vault: 1. Kira Zercher, A&M Consolidated, 9’-0”; 2. Lauren Henderson, Waller, 8’-6”; 3. Madison Traweek, College Station, 8’-0”; 4. Meagan Jackson, A&M Consolidated, 7’-0”.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment