High School Football

15 Katy ISD stars named to 6A all-state football team

By Dennis Silva II, Sports Editor
Posted 2/26/21

Fifteen Katy ISD football players were named to the Texas Sports Writers Association Class 6A all-state team on Friday. Three were named to the first team.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in
High School Football

15 Katy ISD stars named to 6A all-state football team

Posted

Fifteen Katy ISD football players were named to the Texas Sports Writers Association Class 6A all-state team on Friday. Three were named to the first team.

Taylor senior center Bryce Foster was named to the first-team offense, while Tompkins senior safety Colby Huerter and Seven Lakes junior punter Scott Stanford were named to the first-team defense.

Foster, a Texas A&M signee, compiled 117 pancakes last season for the regional semifinalist Mustangs and allowed no sacks over 208 passes. He also blocked a field goal. Huerter, a South Dakota State signee, totaled 79 tackles, three fumble recoveries (all for touchdowns), five interceptions and one caused fumble for the regional semifinalist Falcons. Stanford averaged 45 yards on 43 punts and had three punts inside the 20-yard line.

Seven Katy ISD players were named to the second team.

On offense, Taylor senior tackle Hayden Conner (60 pancakes, 0 sacks in 208 passes), Katy High senior center Vasileios “Bill” Katsigiannis (90 pancakes, 0 sacks allowed), Katy High senior running back Jalen Davis (1,518 rushing yards, 25 TDs), Katy High sophomore running back Seth Davis (1,749 rushing yards, 18 TDs), and Tompkins senior fullback Sherman Smith (644 rushing yards, 10 TDs; 150 receiving yards, two TDs) were recognized.

On defense, Katy High senior lineman and Class 6A-Division II state championship game defensive MVP Cal Varner III (51 total tackles, 20 tackles for a loss, eight sacks, 27 quarterback pressures, two fumbles caused, three fumbles recovered, one interception) and Taylor senior safety Trevor Woods (100 total tackles, two tackles for a loss, five caused fumbles, two fumble recoveries, three pass breakups, two interceptions) were acknowledged.

Katy ISD put two players on the third team in Katy High senior linebacker Shepherd Bowling (58 total tackles, four sacks, 14 tackles for a loss, one caused fumble, two interceptions) and Katy High senior cornerback Hunter Washington (29 total tackles, two interceptions, 14 pass breakups).

Honorable mention selections were Tompkins senior quarterback Jalen Milroe (1,381 yards passing, 14 TDs; 307 yards rushing, five TDs), Taylor senior defensive lineman Treviance Bronson (75 total tackles, six tackles for a loss, four sacks, 26 quarterback pressures, two fumble recoveries), and Taylor senior linebacker Aano Filoialii (92 total tackles, three sacks, five tackles for a loss, one fumble recovery).

Austin Westlake junior quarterback Cade Klubnik and Denton Guyer senior defensive lineman Cooper Lanz are the players of the year on the TSWA 6A all-state football team.

Klubnik passed for 3,495 yards and 35 touchdowns with only three interceptions in leading Westlake to the Division I state title. He also rushed for 583 yards and 15 touchdowns. Lanz, who signed with Baylor, had 129 tackles, 30 of them for losses, including 14 sacks along with 24 quarterback pressures.

Austin Westlake’s Todd Dodge was the coach of the year, leading the Chaparrals to a 14-0 record.

The TSWA Class 6A all-state team:

FIRST TEAM

Offense

Guards – Jaeden Roberts, North Shore, 6-5, 370, sr.; Caleb Rodkey, Ridge Point, 6-5, 335, sr.

Tackles – Savion Byrd, Duncanville, 6-7, 315, sr.; Kameron Dewberry, Atascocita, 6-4, 316, jr.

Center – Bryce Foster, Katy Taylor, 6-6, 325, sr. 

Wide receivers – Brady Boyd, Southlake Carroll, 6-2, 185, sr.; Shadrach Banks, North Shore, 6-1, 225, sr.

Tight end – Landen King, Atascocita, 6-5, 226, sr.

Quarterback – Cade Klubnik, Austin Westlake, 6-3, 185, jr.

Running backs – Owen Allen, Southlake Carroll, 6-0, 190, soph.; Jaydon Blue, Klein Cain, 5-11, 205, jr.; Ollie Gordon, Euless Trinity, 6-2, 205, jr.  

Fullback – Nathan Livingston, Cypress Park, 6-1, 194, jr.

All-purpose – Joseph Manjack IV, Tomball Memorial, 6-4, 200, sr.

Place-kicker – Michael Mayfield, Denton Guyer, 5-11, 170, sr.

Offensive player of the year – Klubnik, Westlake

Defense

Linemen – Cooper Lanz, Denton Guyer, 6-4, 250, sr.; Byron Murphy, DeSoto, 6-2, 305, sr.; Stone Eby, Flower Mound, 6-4, 250, sr.; Will Evans, C.E. King, 6-5, 245, sr.

Linebackers – Grady Brewer, Rockwall-Heath, 6-0, 233, sr.; Tyson Hatnot, Hays Consolidated, 6-0, 175, sr.; Aidan Siano, Prosper, 6-1, 220, sr.; Dylan Hazen, College Park, 6-1, 220, sr.

Secondary – Denver Harris, North Shore, 6-1, 180, jr.; Kelekolio Linton, Pearland, 5-11, 180, sr.; Colby Huerter, Katy Tompkins, 6-0, 185, sr.; Will Agnew, Hays Consolidated, 6-1, 205, sr.

Punter – Scott Stanford, Katy Seven Lakes, 6-0, 185, jr.

Kick returner – Lenard Lemons, Arlington Martin, 5-11, 170, sr.

Defensive player of the year – Lanz, Denton Guyer

Coach of the year – Todd Dodge, Austin Westlake

SECOND TEAM

Offense

Guards – Jack Gullett, Austin Vandegrift, 6-5, 260, sr.; Jason Iwabuchi, Hays Consolidated, 5-11, 205, sr.

Tackles – Hayden Conner, Katy Taylor, 6-5, 335, sr.; (tie) Conner Robertson, Austin Westlake, 6-4, 300, jr.; Gabe Blair, Denton Guyer, 6-3, 305, sr.

Center – Vasileios "Bill" Katsigiannis, Katy High, 6-0, 250, sr.

Wide receivers – Landon Sampson, Southlake Carroll, 6-0, 175, jr.; Roderick Daniels, Duncanville, 5-9, 160, sr.

Tight end – Cameron Harpole, Prosper, 6-4, 220, sr.

Quarterback – Dematrius Davis, North Shore, 6-0, 195, sr.

Running backs – Jalen Davis, Katy High, 5-10, 190, sr.; Seth Davis, Katy High, 5-6, 160, soph.; Jerrell Wimbly, C.E. King, 6-1, 210, soph.

Fullback – Sherman Smith, Katy Tompkins, 5-7, 182, sr.

All-purpose – Michael Boudon, Hays Consolidated, 6-4, 195, sr.

Place-kicker – Colby Sessums, Northwest Eaton, 6-1, 170, sr.

Defense

Linemen – Shemar Turner, DeSoto, 6-4, 285, sr.; Cal Varner III, Katy High, 6-4, 215, sr.; Charles Esters III, Cedar Hill, 6-4, 245, sr.; Caleb Lewis, Cibolo Steele, 6-2, 218, sr.  

Linebackers – Terrance Cooks, Shadow Creek, 6-3, 208, sr.; Barrett Baker, Southlake Carroll, 6-2, 195, jr.; Kendrick Blackshire, Duncanville, 6-2, 250, sr.; Morice Blackwell, Arlington Martin, 6-2, 205, sr.

Secondary – Trevor Woods, Katy Taylor, 6-2, 180, sr.; Deuce Harmon, Denton Guyer, 5-10, 185, sr.; Isaiah Nwokobia, Dallas Skyline, 5-10, 170, jr.; (tie) Lucas Mireur, Austin Westlake, 6-1, 180, sr.; Caleb McGarity, San Antonio Brennan, 5-7, 155, sr.;

Punter – Cooper Hicks, Arlington, 5-11, 170, sr.

Kick returner – Terran Limuel, Odessa Permian, 5-9, 160, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Neto Umeozulu, Allen, 6-4, 300, jr.; Judge Niland, Lake Travis, 6-4, 253, sr.

Tackles – Ronnie Garza, Edinburg Vela, 6-6, 295, sr.; Hunter Smith, Rockwall-Heath, 6-5, 302, sr.

Center – Dylan Anderson, Southlake Carroll, 6-3, 260, sr.

Wide receivers – Jay Fair, Rockwall-Heath, 5-11, 178, jr.; Jerand Bradley, DeSoto, 6-5, 205, sr.

Tight end – (tie) RJ Maryland, Southlake Carroll, 6-4, 210, jr.; Brennan Ray, Rockwall, 6-2, 220,  jr.

Quarterback – Kaidon Salter, Cedar Hill, 6-2, 190, sr.

Running backs – Damien Martinez, Lewisville, 6-0, 220, jr.; Israel Morgan, Round Rock, 5-9, 180, sr.; (tie) Richard Rodriguez Jr., Tomball Memorial, 5-11, 185, jr.; Preston Landis, Rockwall-Heath, 5-11, 193. sr;

Fullback – Josiah Garcia, San Antonio Marshall, 5-6, 165, sr.

All-purpose – Ahmonte Watkins, Klein Forest, 5-11, 171, sr.

Place-kicker – Grant Nickel, Grand Oaks, 5-11, 155, sr.

Defense

Linemen – Landyn Watson, Hutto, 6-3, 230, sr.; Joshua Gonzalez, San Antonio Stevens, 6-3, 295, sr.; Oghenemine Imarah, Bridgeland, sr. Pryce Yates, San Antonio Reagan, 6-4, 245, sr.

Linebackers – Josiah Carrillo, San Antonio Roosevelt, 5-8, 185, sr.; Matteo Bianchi, McKinney Boyd, 6-4, 210, sr.; Shepherd Bowling, Katy High, 6-0, 210, sr.; (tie) Jack Janis, Tyler Legacy, 6-2, 220, sr.; Wesley Smith, Midland Lee, 6-0, 205, jr.; Brock Hayward, Northwest Eaton, 6-1, 225, jr.

Secondary – Johnny Smith-Rider, Haltom, 5-9, 180, sr.; Marquan Pope, Denton Guyer, 6-1, 200, jr.; Hunter Washington, Katy High, 6-0, 175, sr.; Robert Fitzgerald, Dallas Jesuit, 5-11, 205, sr.

Punter – Connor Dailey, McKinney Boyd, 5-9, 175, sr.

Kick returner – Emon Allen, Cedar Park Vista Ridge, 5-9, 170, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Heston Edwards, Northwest Eaton, 6-5, 300, sr.; Dakari Fantroy, Duncanville, 6-1, 265, jr.; Angel Lopez, Brandeis, 6-2, 280, sr.; Brayden McMullen, Round Rock, 6-3, 285, sr.; Jacob Paez, Edinburg North, sr.

Tackles – Jackson Andrews, Schertz Clemens, 6-4, 280, sr.; Erick Cade, Denton Braswell, 6-6, 315, sr.; Devon Campbell, Arlington Bowie, 6-4, 320, jr.; Harrison Donovan, Austin High, 6-0, 265, sr.; Logan Cluff-Amperse, Rockwall, 6-9, 330, sr.; Hunter Erb, Northwest Eaton, 6-6, 315, jr.; Hayden Mann, Harlingen, 6-2, 268, sr.; Damian Martinez, United South, 6-3, 290, sr.; Drew Moss, Richardson, 6-4, 251, sr.; Ethan Schlundt, Tomball, 6-5, 295, sr.; Daymeonn Vercher, United South, 6-4, 315, jr.

Centers – Yonas Daniel, Northwest Eaton, 6-0, 280, jr.; Matthew Lee, Austin Vandegrift, 6-2, 285, sr.; Robert Rigsby, Converse Judson, 6-3, 310, sr.; Jacob Tracy, Lake Travis, 5-11, 250, sr.

Wide receivers – Nick Anderson, Austin High, 5-11, 175, sr.; Monaray Baldwin, Killeen Shoemaker, 5-10, 170, sr.; Quin Canada, McAllen, 6-2, 160, sr.; Shy Stephens-Deary, Odessa Permian, 5-11, 160, sr.;  Dylan Goffney, Bridgeland, 6-1, 195, sr.; Shane Johnson, San Antonio Johnson, 6-2, 185, sr.; Jalen Leifeste, San Angelo Central, 5-10, 170, sr.;  Teddy Knox, The Woodlands, 5-11, 165, sr.; John Paul Richardson, Ridge Point, 6-1, 180, sr.;  Cameron Smith, Denton Braswell, 6-1, 180, sr.; Jalin Spells, San Antonio Brennan, 6-2, 190, sr.; Isaiah Stevens, Lewisville, 6-3, 190, sr.; J. Michael Sturdivant, Flower Mound Marcus, 6-1, 165, sr.; Jaedon Wilson, DeSoto, 6-2, 170, sr.

Tight ends – Dylan Adams, Richardson Pearce, 6-5, 235, sr.; Xzavior Kautai, Euless Trinity, 6-2, 220 sr.; Lance Mason, Rockwall-Heath, 6-3, 221, jr.

Quarterbacks – General Booty, Allen, 6-3, 194, sr.; Kyle Brown, Cedar Park Vista Ridge, 6-1, 185, sr.; Bishop Davenport, Spring, 6-2, 180, jr.; Kyron Drones, Alvin Shadow Creek, 6-3, 210, sr.; Braedyn Locke, Rockwall, 6-1, 180, jr.; Jalen Milroe, Katy Tompkins, 6-2, 190, sr.; Garrett Nussmeier, Flower Mound Marcus, 6-2, 180, sr.; Ty Reasoner, SA Johnson, 6-1, 180, sr.; Mikey Serrano, Midland Lee, 6-0, 195, sr.; Conner Weigman, Cypress Bridgeland, 6-3, 205, jr.   

Running backs – Brian Benavides, United South, 5-7, 170, sr.; Aaron Dumas, El Paso Americas, 5-9, 190, sr.; Jesse Hernandez, Weslaco, 5-7, 180, sr.; Samari Howard, Temple, 5-7, 170, jr.; Keith Jackson, Ridge Point, 6-0, 205, sr.; Jordan Johnson, Allen, 5-9, 165, sr.; LJ Johnson, Cy-Fair, 5-10, 170, sr.; De’Anthony Lewis, Converse Judson, 6-1, 185, sr.; Alton McCaskill, Oak Ridge, 6-1, 185, sr.; Jamarion Miller, Tyler Legacy, 5-10, 190, jr.; Zane Minors, Austin Westlake, 5-11, 188, sr.; Harold Perkins, Cypress Park, 6-2, 200, jr.; BJ Phillips, Denton Guyer, 6-0, 215, jr.; Noelle Whitehead, Lake Highlands, 5-6, 140, jr.; Makhilyn Young, Midland Lee, 5-10, 180, jr.

Fullbacks – Reed Baumann, Tomball Memorial, 5-11, 235, sr.; Prince Borten, Cy-Fair, 5-9, 180, sr.; Jathan Caldwell, Dickinson, 6-3, 205, sr.; Pablo Tovar, Laredo Nixon, 6-0, 185, sr.

All-purpose – DeAndre Exford, Killeen Shoemaker, 5-7, 190, sr.; Jeshari Houston, Abilene, 6-0, 180, sr.; Jace Washington, Haltom, 6-4, 205, sr.; Carter Whitefield, McKinney Boyd, 6-1, 215, jr.

Place-kickers – Carter Brown, Pearland Dawson, 6-1, 185, jr.; Nathan Ellisor, Lake Travis, 6-0, 161, sr.; Charlie Fournier, Austin Vandegrift, 6-1, 162, sr.; Austin Hosier, Smithson Valley, 5-9, 175, sr.; Caleb Mendez, Pearland, 5-11, 180, sr. 

Defense

Linemen – Jarra Anderson, Cypress Park, 6-1, 236, soph.; Treviance Bronson, Katy Taylor, 6-4, 290, sr.; Cicero Caston, Weatherford, 6-3, 194, sr.; Dion Daniels, Tyler Legacy, 6-4, 265 sr.; Luke Dodds, Round Rock, 6-4, 230, sr.; Ola Fakailoatonga, Euless Trinity, 5-10, 240, jr.; Humberto Garcia, Brownsville Hanna, 5-10, 225, jr.; Jayden Gray, Northwest Eaton, 6-3, 245, sr.; Josh Green, Brandeis, 6-1, 225, sr.; Nathan Huerta, Harlingen, 6-0, 250, jr.; Tucker Harrison, Austin Vandegrift, 6-1, 170, jr.; Garfield Lawrence, Tyler Legacy, 6-4, 240, sr.; Dante Lopez, Mission, 6-1, 258, sr.; Trey Moore, Smithson Valley, 6-3, 245, sr.; Drew Moss, Richardson, 6-4, 251, sr.; Adonte Wilkerson, San Antonio Roosevelt, 6-0, 215, sr. 

Linebackers – Luis Balderas, Mission, 5-8, 180, jr.; Hunter Blanchette, Fort Bend Austin, 6-2, 185, sr.; Justin Cappadona, Edinburg North, sr.; Ty Casey, San Angelo Central, 5-11, 185, jr.; Jordan Crook, Duncanville, 6-0, 220, jr.; Gage Elder, Rockwall, 6-0, 215, sr.; Aano Filoialii, Katy Taylor, sr.; Richard Flores, San Antonio Marshall, 6-0, 220, sr.; Dawson Hunt, Rockwall, 6-3, 215, sr.; Trevell Johnson, Arlington Martin, 6-0, 205, jr.; Mason Jolley, Prosper, 6-2, 210, sr.; Micah Lopez, PSJA North, 6-1, 210, sr.; LD Martin, Euless Trinity, 6-1, 206, sr.; Marsel McDuffie, South Grand Prairie, 6-2, 220, sr.; Ty Johnson, Dallas Skyline, 6-1, 195, sr.; Nick Morris, Austin Westlake, 6-3, 225, sr.; Frank Osagiede, Ridge Point, 6-1, 212, sr.; KC Ossai, Conroe Oak Ridge, 6-2, 222, sr.; Byron Robertson, Alvin Shadow Creek, 6-0, 190, sr.; Steven Powers, El Paso Franklin, 6-0, 200, jr.; Joe Sniffin, Belton, 6-1, 212, sr.; Austin Skoglund, Austin Vandegrift, 6-2, 215, sr.; Ethan Wesloski, McKinney Boyd, 6-2, 220, jr.; Taurean York, Temple, 5-11, 205, soph.; Ethan Zamora, Weslaco, 6-1, 195, sr.; Ezvyn Zuniga, Harlingen, 5-11, 195, sr.

Secondary – Anthony Ambriz, Brownsville Hanna, 5-7, 150, jr.; Logan Arnold, Austin Vandegrift, 5-11, 175, sr.; Kaden Baze, Odessa Permian, 6-1, 185, jr.; Donovan Dreighton, San Antonio Brennan, 6-2, 200, sr.; Christian Espinoza, Flower Mound Marcus, 5-11, 165, sr.; Jaylen Lane, Alvin Shadow Creek, 6-0, 180, sr.; Ashton Levels, DeSoto, 6-0, 165, sr.; Bryce McMorris, Bridgeland, 6-0, 175, sr.; Jalen Rainey, Brandeis, 6-3, 190, sr.; Ben Roberts, Northwest Eaton, 6-4, 195, jr. ; Jorge Rodriguez, United South, 5-10, 175, sr.; Jacob Schaeffer, Euless Trinity, 6-1, 185, jr.; Savonte Sanford, Harker Heights, 6-3, 205, sr.;  Kolbey Taylor, Pasadena Memorial, 6-4, 185, sr.; Blake Thompson, Fort Bend Elkins, 6-0, 175, sr.; Richard Toney, Arlington, 5-11, 175, sr.; Cruz Untz, Cibolo Steele, 5-8, 170, sr.

Punters – Nick Hernandez, San Antonio Reagan, 6-0, 185, sr.; Caden McNeese, Allen, 5-10, 170, sr.; Grant Nickel, Grand Oaks, 5-11, 155, sr.; Ben Scott, Austin Vandergrift, 5-11, 180, sr.

Kick returners – Robert Fitzgerald, Dallas Jesuit, 5-11, 205, sr.; C.J. Guidry, Alvin Shadow Creek, 5-10, 160, sr.; Michael Taaffe, Austin Westlake, 6-0, 175, sr.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment